Prominent & Leading Manufacturer from Ahmedabad, we offer imperial rasili (tutty fruity), 50g verk jintan, imperial khus sp. (bareek), silver coated saunf, imperial gulab supari and imperial sugar mishri.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Granules |
| Pack Size | 1 kg |
| Flavor | Sweet |
| Color | SAILVER |
| Sweetness Type | Medium Sweet |
| Main Ingredient | Herbal Mix |
| Shelf Life | 12 months |
| Usage/Application | Mouth Freshner |
| Diet Type | Vegetarian |
| Packaging Type | Pouch |
| FSSAI Certified | Yes |
| Artificial Colour | No Added Colour |
| Features | Imperial Rasili |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Mint |
| Color | White |
| Form | Candy |
| Pack Size | 1 kg |
| Packaging Size | 1 kg |
| Sweetness Type | Sweet |
| Main Ingredient | Candy Base |
| Shelf Life | 12 months |
| Usage/Application | Verk Jintan |
| Packaging Type | Packet |
| Diet Type | Vegetarian |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Type | Coated Fennel (Saunf) |
| Packaging Size | 1 kg |
| Flavor | Mint (Pudina) |
| Form | Loose |
| Main Ingredient | Silver Coated |
| Packaging Type | Packet |
| Flavour | Sweet |
| Is It Organic | Yes |
| Shelf Life | 12 Months |
| Organic | No |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Color | White |
| Processing Type | Silver |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Plastic Pouches |
| Variety | Tini Mini |
| Seed Size | Medium |
| Include Ingredients | Verk Sounf |
| Organic | Yes |
| Is It Dried | Yes |
| Flavor | Mint |
| Form | Seeds |
| Shelf Life | 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 50 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Gulab |
| Form | Loose |
| Packaging Size | 1 Kg |
| Pack Size | 1 kg |
| Base Ingredient | Betel Nut |
| Sweetener | Liquid Glucose |
| Shelf Life | 12 months |
| Flavour | Rose |
| Packaging Type | Pouch |
| Usage | Bulk Supply |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Is It Organic | Yes |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Crystal Size | Medium |
| Silver Type | Pure Silver |
| Pack Size | 1 kg |
| Color | White |
| Flavor | Plain Mishri |
| Pack Type | Pouch |
| Usage | Mouth Freshener, Retail Pack |
| Form | Crystal |
| Processing Type | Natural |
| Diet Type | Vegetarian |
| Shelf Life | 12 months |
| Ingredient Type | Verk |
| Cuisine | Indian |
| Usage/Application | Mishri |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Grade | Premium |
| Pack Size | 1 kg |
| Silver Type | Pure Silver |
| Flavor | Mint Elaichi |
| Color | Silver |
| Pack Type | Pouch |
| Usage | Household, Gifting |
| Cardamom Size | Medium |
| Packaging Size | 1 kg |
| Diet Type | Vegetarian |
| Packaging Type | Loose |
| Shelf Life | 12 months |
| Benefits | Mouth Freshener |
| Feature | Ilaichi Dana |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Pack Size | 1 kg |
| Grade | Small |
| Silver Type | Pure Silver |
| Flavor | Plain Elaichi |
| Variety | Alleppey Green Cardamom |
| Pack Type | Pouch |
| Packaging Type | Gunny Bag |
| Usage | Gifting, Household |
| Packaging Size | 1 kg |
| Is it Organic | Yes |
| Color | Greenish Pale |
| Cardamom Size | Large |
| Diet Type | Vegetarian |
| Shelf Life | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
₹ 1000 / Kg Get Latest Price
| Flavor | Sweet |
| Packaging Size | 1 kg |
| Form | Packed |
| Pack Size | 1 kg |
| Base Ingredient | Betel Nut |
| Sweetener | Liquid Glucose |
| Shelf Life | 12 months |
| Flavour | Mint |
| Packaging Type | Packet |
| Usage | Bulk Supply |
| Diet Preference | Vegetarian |
| Type | Imperial Khas |
| FSSAI Certified | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 25 Kg
Krunal Gandhi (Owner)
Sona Gruh Udhyog
B-84, Vallabh Tower, Opposite Swagat Party Plot
Memnagar, Ahmedabad - 380052, Gujarat, India